ZOF App
Chilli paprička mletá

Chilli paprička mletá

Kategorie: Koření a ochucovadla / Koření

Nutriční hodnoty (100 g):

Energie kcal

308 kcal

Energie kJ

1287 kJ

Bílkoviny

4 g

Sacharidy

60 g

Tuky

0 g

Vláknina

20 g

Hmotnostní poměry makroživin

Bílkoviny (4 g) Sacharidy (60 g) Tuky (0 g) Vláknina (20 g)

Energetické poměry makroživin

Bílkoviny (5.4 %) Sacharidy (81.6 %) Tuky (0 %) Vláknina (13 %)

Jedná se o odrůdu papriky roční (Capsicum), často nazývané jako kayenský pepř nebo kolumbijská paprika. Chilli obsahuje kapsaicin, který mu dává typickou pikantní chuť - dráždí receptory nervových zakončení jazyka a způsobují pálení. Pálivost se měří stupnicí, kterou v r. 1912 zveřejnil americký chemik W. L. Scoville. Metoda kvantitativního srovnávání pálivosti papriček spočívá v ředění chilli papriček cukrem a vodou. Papričky se smíchají s cukrem a vodou a výsledná směs se ochutná. Pokud směs pálí, opět se naředí vodou a ochutná se znovu. Tento postup se opakuje tak dlouho, dokud roztok nepřestane pálit. Kolikrát se roztok naředí, tolika jednotkám SHU (Scoville Heat Units) odpovídá. Kapie (sladká paprika) nepálí, neobsahuje kapsaicin a proto má hodnotu 0 SHU. Pokud má paprika 100 000 SHU, znamená to, že musí být 100 000 krát naředěna vodou, než je kapsaicin neznatelný.

Chilli a zdraví

Chilli podporuje zažívání, kapsaicin je přírodním antibiotikem a antioxidantem. Je považováno za přírodní afrodiziakum právě díky schopnosti kapsaicinu stimulovat krevní oběh a prokrvit tak celé tělo. Prokrvením pohlavních orgánů se zvyšuje jejich citlivost a může také dojít ke zlepšení potence. V těle způsobuje zahřátí a prokrvení organismu a tím působí také při spalování tuků.

Chilli v kuchyni

Můžeme používat celé bobule čerstvé nebo sušené, tak drcené nebo mleté. Chilli je nepostradatelnou součástí mexické a asijské kuchyně, především indické. Používá se nejčastěji k ochucení rýže, omáček a k výrobě ostrého oleje. Nejčastější užití je do omáček, gulášů, při nakládání pochutin, zavařování.
Ochutí
masité i luštěninové pokrmy. 

Naučte se správně pracovat s touto potravinou ve svém jídelníčku

Zaregistrujte se do aplikace ZOF a mějte kvalitu svého stravování pod kontrolou.

Co získáte?

Automatické vytvoření jídelníčku na míru.
Podrobné nutriční vyhodnocení.
Podporu nutričních režimů (vegetariánství, veganství, paleo, low carb a další).
Možnost sdílet své recepty a jídelníčky s ostatními uživateli aplikace.

Připojte se k 18270 uživatelům aplikace.

Začněte zdarma

Vybrané recepty s touto potravinou

Prohlédněte si všechny naše zdravé recepty.