ZOF App
E900 - Dimethylsilikonový olej

E900 - Dimethylsilikonový olej

Kategorie: Aditiva / Aditiva

Nutriční hodnoty (100 0):

Energie kcal

0 kcal

Energie kJ

0 kJ

Bílkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostní poměry makroživin

Bílkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické poměry makroživin

Bílkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

Charakteristika

Používá se jako prostředek proti pěnivosti, zabraňuje tvorbě pěny, používá se jako protispékavá látka a také zabraňuje prskání oleje. Jedná se o čirou bezbarvou viskózní kapalinu.Své použití má i ve zdravotnictví. Nejsou známy žádné nežádoucí vlastnosti. 

Použití

Používá se jako přípravek proti tvorbě pěny například při výrobě vína, marmelád, cukru, kvasnic, želatiny, žvýkaček, instantní kávy, kávových produktů, mléčných a ovocných šťáv, sirupů a podobně. Zabraňuje prskání tuků a olejů. Své použití má i jako protispékavá látka. Může se používat i jako ochranný film při přepravě například banánů – brání vzniku hnědých skvrn, otlaků a podobně.

Výroba

Získává se z oxidu křemíku nebo z látek obsahujících polysiloxan. Polydimethylsiloxan se často užívá přímo v dodávaném stavu nebo jako kapalina, obsahující 4 % až 5 % silikagelu, případně ve formě vodné emulze, která vedle silikagelu obsahuje též emulgační a konzervační přísady. Z kapalin, obsahujících silikagel, lze polydimethylsiloxan izolovat odstředěním při cca 20 000 ot./min.

Nežádoucí účinky

Pro tuto látku byla stanovena hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = přijatelná denní dávka) na hodnotu 0 – 1,5mg na kilogram živé váhy. U látky nejsou známé žádné vedlejší ani nepříznivé účinky na lidské zdraví. Je neškodnou a bezpečnou látkou, která může být použita pro vegetariány, vegany i pro všechna náboženství. Při vysokých dávkách může vyvolat nevolnosti.

Doplňující informace

V ČR (celé EU) je jeho používání povoleno pro jeho odpěňovací účinek, jako protispékavá přísada například u žvýkaček a jako látka zabraňující prskání oleje a tuků. V USA se jedná o látku povolenou.

Naučte se správně pracovat s touto potravinou ve svém jídelníčku

Zaregistrujte se do aplikace ZOF a mějte kvalitu svého stravování pod kontrolou.

Co získáte?

Automatické vytvoření jídelníčku na míru.
Podrobné nutriční vyhodnocení.
Podporu nutričních režimů (vegetariánství, veganství, paleo, low carb a další).
Možnost sdílet své recepty a jídelníčky s ostatními uživateli aplikace.

Připojte se k 16627 uživatelům aplikace.

Začněte zdarma