Časté dotazy
Aplikace ZOF je osobním a rodinným asistentem stravování. Je pomůckou, ve které můžete vytvářet vlastní recepty, plánovat svůj jídelníček, kontrolovat kvalitu svého stravování či inspirovat se recepty a jídelníčky ostatních uživatelů.
S aplikací ZOF máte celou řadu možností, jak zlepšit svůj přístup ke stravování. K dispozici máte seznam běžně používaných potravin s více než 50 nutričními charakteristikami. Díky tomu budete mít skutečně důkladný přehled o kvalitě každé potraviny, kterou běžně konzumujete či naopak chcete do svého jídelníčku zařadit.
Máte možnost si z vybraných potravin a surovin vytvořit libovolný recept - a díky aplikaci ZOF budete vědět, jaká je jeho nutriční hodnota. Pokud tyto recepty budou součástí vašeho skutečného stravování, můžete je vkládat do plánovače (diáře). Aplikace vám tady ukáže celodenní nutriční charakteristiku včetně energetické bilance, a napoví, jakým způsobem je možné vytvořený jídelníček upravovat směrem k jeho zlepšení.
Aplikace vám tak pomůže řídit vaši tělesnou hmotnost a skrze stravu ovlivňovat metabolické pochody i zdraví požadovaným směrem.
Aplikace současně slouží i jako simulátor vaření. Máte-li pocit, že nejste dostatečně zdatní v přípravě vytoužených pokrmů, s aplikací ZOF se v kuchařském umění posunete dál.
Po prvním přihlášení do aplikace je třeba vytvořit vlastní profil. Údaje, které zadáte, poslouží k cíleným výpočtům energetické bilance a doporučených dávek živin. Celý systém stravování vytvářený v aplikaci ZOF tak bude pro individualitu uživatele mnohem přesnější.
Součástí ZOFapp je neustále rozšiřující se databáze potravin s podrobným nutričním složením. Můžete je vyhledávat pomocí klíčových slov ve vyhledávači, nebo přímo listováním v jejich seznamu, kde jsou seřazené v jednotlivých skupinách (ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny, ořechy, semena, maso…). Pracujete s nimi stejným způsobem, jako v kuchyni. Vybranou potravinu jednoduše vložíte do receptu, kde ji můžete dále upravovat, tzn. měnit její množství a přiřazovat potřebné tepelné úpravy. S aplikací ZOF doslova a do písmene virtuálně vaříte.
Dále máte skvělou možnost vybrat ve svém profilu takové potraviny, které z jakýchkoli důvodů nechcete nebo nemůžete jíst (potravinová nesnášenlivost, alergie atd.). Při vytváření receptů i jídelníčků vás aplikace při použití těchto potravin upozorní. Budete tak mít jistotu, že se do vaší stravy omylem nevloudila nežádoucí surovina.
Protože existuje nepřeberné množství potravin, které můžeme jíst a které jsou běžně dostupné, stane se, že v databázi aplikace ZOF takovou nenajdete. V takovém případě máte možnost ji do systému vložit sami. Postup je jednoduchý:
Vyhledáte potravinu, která je příbuzná té, kterou potřebujete vytvořit. Například koupíte svoji oblíbenou značku müsli s oříšky. V seznamu potravin vyhledáte „oříškové müsli“ a tuto potravinu použijete jako výchozí. Upravíte její název, můžete i změnit její nutriční složení na základě informací uvedených na obalu výrobku, případně vyměníte ikonu za její fotku. Tuto novou potravinu pak budete moci při tvorbě jídelníčků vždy používat.
Ano, aplikace funguje tak, aby mimo jiné sloužila i jako simulátor přípravy jídel. Budete-li chtít vytvořit jakýkoli recept, postupujete jako při skutečném vaření:
- Nejprve se rozhodnete, co vlastně chcete připravit - vymyslíte tedy název receptu.
- Poté definujete počet „talířů“, ze kterých se bude daný chod skládat. Například hlavní chod může obsahovat 3 „talíře“ – jeden v podobě hlavního jídla (= talíř), druhý jako zeleninový salát nebo kompot (= miska), třetí pak pitný režim (= sklenice). Pokud ke každému „talíři“ napíšete i jeho název, stane se celá skladba jídla mnohem přehlednější.
- Následně začnete vytvářet plánované recepty stejným způsobem, jako se to děje v kuchyni – vkládáte ze seznamu potraviny přímo do daného receptu, upravujete jejich množství a zadáváte k nim i tepelné úpravy.
- Aplikace průběžně vyhodnocuje obsah živin v receptu, takže máte od samotného začátku „vaření“ představu o tom, k jaké kvalitě vlastně směřujete.
Tady se nabízí dvě základní možnosti:
Budete se inspirovat od zkušenějších kuchařů, kteří své recepty vydávají veřejně (běžně dostupné tištěné kuchařky či on-line recepty). Přepsat takový recept do aplikace je otázkou krátké chvilky.
Druhou - rychlou a dostupnou – možností, kterou nabízí samotná aplikace, je on-line ZOF kuchařka. Jejím pořízením dostanete k dispozici více než 800 receptů (dalších 1000 připravujeme a postupně do kuchařky zařadíme) s fotografií i popisem přípravy. Tyto můžete používat do svého jídelníčku a v případě potřeby libovolně upravovat.
Součástí aplikace ZOF je i plánovač v podobě diáře. Pro každý den můžete naplánovat svůj jídelníček a mít tak dlouhodobý přehled o tom, jak na tom jste s kvalitou a způsobem svého stravování. Součástí plánovače je i sledování časového rozložení jídel v průběhu dne.
Velmi jednoduše a transparentně. Aplikace ZOF umí vyhodnotit nutriční složení každé potraviny, receptu i vytvořeného jídelníčku skrze více než 50 různých ukazatelů. Takto můžete sledovat kvalitu svojí stravy po libovolně dlouhé období. U dlouhodobého hodnocení navíc v podobě přehledných grafů, které odhalí nesrovnalosti a odklony od nutriční rovnováhy. Verze ZOFapp Personal (aktuálně v přípravě) vám navíc napoví, jak tyto nesrovnalosti napravit.
Pokud je vaším cílem pravidelná kontrola kvality vlastního stravování, pořízením on-line ZOF kuchařky získáte současně i generátor jídelníčků. To znamená rychlou a pohodlnou funkci, kdy aplikace vytvoří jídelníček ze ZOF kuchařky na míru tak, aby odpovídal vašim nutričním požadavkům. Takto je možné vytvářet celodenní jídelníčky v různých stravovacích režimech (smíšený, vegetariánský, veganský, bezlepkový, bezlaktózový, low carb).
Aplikace ZOF vychází vstříc všem zájemcům o sdílení vlastních zkušeností s vařením či způsobem stravování, případně hledání lidí s podobným zájmem. Můžete mezi uživateli vyhledávat „přátele“ s možností sledovat jejich aktivity a vyměňovat mezi sebou zkušenosti. Vytvořené recepty i jídelníčky můžete sdílet na jakýchkoli sociálních sítích.